Is dit de game changer tijdens de taaie middaguren op snoekbaars?

05/07/2026
Is dit de game changer tijdens de taaie middaguren op snoekbaars?

Snoekbaars en het middaguur gaan niet lekker samen. Vaak genoeg lijkt de sluwe roofvis dan de kaken stijf op elkaar te houden. Weinig tot niets lijkt ze uit de tent te lokken en toch lijkt visgids Juul Steyn iets op het spoor te zijn gekomen. Een vistechniek, die zoals zo vaak, is komen overwaaien vanuit de USA en Japan. 

Door Sjoerd Beljaars – Het is nog vroeg in de ochtend en de vangsten lopen lekker door. Veel aanbeten en ook veel snoekbaars die blijft plakken. Alles jiggend… Vooralsnog. Dan nadert dat middaguur, zoals zo vaak de vloek op een visdag. Gestaag neemt de activiteit terug. En dan… Dan gebeurt er wat zo vaak gebeurt. De beet klapt er volledig uit. Ook om je heen klagen vissers steen en been. Bij hen ook geen enkele schub meer.

De aanbeten en vangsten volgen elkaar snel op, maar dan nadert het middaguur…

Herkenbaar toch?! Elke snoekbaarsvisser loopt hier maar wat vaak tegen aan. Ook Juul Steyn, visgids in Amsterdam. Op een winterse dag wordt hij getrakteerd op een dergelijk scenario. Koppig doorpakken met de huidige vistechniek? Welnee, Juul zou Juul niet zijn als hij het niet over een andere boeg zou gooien.

 

ANDERE TIJDEN

Je kunt het je nog nauwelijks voorstellen vandaag de dag, maar nog niet zo lang geleden stond snoekbaarsvissen gelijk aan het verticaal vissen. Werpend vissen werd niet tot nauwelijks gedaan, verfijnde finesse technieken werden weggewuifd. Verticalen, dat was dé techniek. Was het dan een dag op een houtje bijten, dan stond de snoekbaars gewoon niet aan. Simpel. Het lag absoluut niet aan het verticalen.

Natuurlijk kan het verticalen ontzettend effectief zijn, maar er is zoveel meer dat werkt!

Een NKS (Nederlands Kampioenschap Snoekbaarsvissen) in 2007. Denk maar niet dat iemand het toen werpend ging proberen, laat staan dat er Amerikaanse/Japanse technieken werden gebruikt.

Moeilijk een exact tijdstip te duiden, maar zo rond 2010-2012 veranderde dit rigoureus. Hoofdverantwoordelijk was de VisTechnische Dienst met Tim Puts, Pieter-Bas Broeckx en Willem Romeijn in de gelederen. Wat heeft ‘hun’ Carolina rig toen onwijs veel losgemaakt bij ons vissers. Ja, ze vingen opeens gericht die XXL baarzen, voorheen zag je die bijna alleen als bijvangst. Maar er was veel meer dan dat! Deze drie musketiers doordrongen alles en iedereen van het feit dat je met bepaalde technieken vis vangt, waar andere technieken het op dat of een bepaald moment laten afweten.

De VisTD met v.l.n.r. Pieter-Bas Broeckx, Tim Puts en Willem Romeijn.

Juul raakte net als velen geïnspireerd tot in de tenen. Enigszins vastgeroest in het verticalen op de Amsterdamse wateren, besloot hij werk te maken van veel meer technieken: ultra light jiggen, wacky, kick back, Ned rig, Carolina, twitchbaits, spintails, vib blades, … Een nieuwe wereld ontvouwde zich. Niet alleen stegen de vangsten, maar ook het plezier. Uitzoeken wat de vis wil die dag en vooral, hoe moet het hem voorgeschoteld worden? De puzzel oplossen, de code kraken. De uitdaging kwam terug en daarmee het enthousiasme.

Een video van 4 jaar geleden met Juul! Toen al begeistert door moderne vistechnieken en dat is alleen maar erger geworden. Klik HIER voor de video. 

 

REGELRECHTE HIT IN JAPAN/USA

Terug naar het bewuste moment… Dat koude middaguur, waarbij snoekbaars de kaken stijf op elkaar lijkt te houden. Bij Juul draaien de raderen. Gravend in de encyclopedie aan vistechnieken komt hij uit bij de zoveelste finesse techniek die uit Japan/Amerika is komen overwaaien. Aldaar niet meer weg te denken, een regelrechte hit voor black bass. Hier in de Benelux nog een ondergeschoven kindje. De Neko rig.

De Neko rig, niet meer weg te denken uit de bass visserij en daar vooral met worm immitaties.

Nu was Juul aan het jiggen met lichte jigkoppen, maar het moest nog langzamer in zijn ogen, nog natuurlijker, nog meer op een uitgelezen presenteerblaadje. De tackleboxen gingen ondersteboven en hij koos een Iris V-Power van Spro uit om het tij te doen keren. Een zogenaamde no-action shad met V staart.

De Iris V Power in Neko rig stijl.

Normaal prima voor jiggen, verticalen en dropshot, nu dus voor de Neko rig. Een tungsten spike van nog geen 2 gram drukte hij weg in de kop en vervolgens een zogenaamd baitband elastiekje om het bovenlijfje. Daarna een Gamakatsu Worm haak aan de fluorocarbon onderlijn die hij bij het kopstuk in de shad prikte. Vlug even vlak voor de boot optikken en laten zakken. Wauw! Wat een actie! Exact een aasvisje dat stervend nog een laatste keer opwaarts stuiptrekt, om vervolgens met de laatste adem naar de bodem te fladderen.

 

DE NEKO GEFINETUNED

De Virola 4, 5 en 6 inch van DStyle, inmiddels de softbait to go voor Juul als de Neko rig ingezet wordt!

De good old Worm hooks van Gamakatsu.

Het resultaat laat zich inmiddels wel raden. Juul begon weer te vangen en hoe! Alsof er niets veranderd was ten opzichte van de ochtend. Aanbeet na aanbeet! En dat terwijl de rest van de boten om hem heen hun tanden bleven stukbijten op dat ellendige middaguur. Uiteraard werd de Neko rig ook ingezet bij volgende sessies en vaak gebeurde hetzelfde. Vaak genoeg voor Juul om deze aaspresentatie steevast als plan B achter de hand te houden.

Gerigd op de ‘platte kant’ van de Virola… Ideaal voor de winter!

Gerigd op de rug, voor meer (zwemmende) actie bij het optikken.

Daarbij begon hij zich meer in met name Amerikaanse stijl van de Neko rig te verdiepen en verfijnde hij de boel. De Amerikanen zetten deze rig bijna uitsluitend in met een worm imitatie, Juul had toch een sterke voorkeur voor een shadje en kwam het merk DStyle op het spoor met specifiek de Virola 4, 5 en 6 inch. Gemaakt van uiterst zacht materiaal en een V staart die ondersteboven staat in plaats van zijwaarts. Zodoende een hele mooie ‘zwemmende actie’ bij het optikken en een shad die makkelijk dubbelvouwt bij aasopname.

Een game-changer tijdens de taaie middaguren.

Dan nog een finishing touch die enigszins seizoensgebonden is. Enerzijds de Worm in de rug geprikt, anderzijds in de flank. Die laatste versterkt het waggelend afzinken en is killing in de winter volgens Juul. In de zomer mag er wat meer pit in en prikt hij hem meestal in de rug voor wat meer zwemactie bij het naar boventikken.

 

UITGEBREIDE VIDEO

Binnenkort in een nieuwe video uitgebreid aandacht voor deze heel bijzondere rig.

Het is alweer een tijdje geleden dat Juul ons dit vertelde, maar het is al die tijd bij ons blijven hangen. Nu was het tijd om de proef op de som te nemen en gingen we met hem mee. We wilden alles weten over deze Neko rig en het effect ervan tijdens die taaie bijtmomenten. Stay tuned voor een hele interessante video Roofmeisters!

 

De Virola van DStyle is zo rond september in de Nederlandse winkels verkrijgbaar. Wil je alles weten over deze vrij onbekende rig of andere finesse technieken, ga een dag met Juul op pad? Niet alleen heeft hij het zelf goed in de vingers, hij kan het je onwijs goed uitleggen. Klik HIER.